EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Urządzając ogród poza rozplanowaniem roślinności istotne jest użycie odpowiednich dekoracji oraz dodatków uzupełniających.

Kamień jest bez wątpienia ponadczasowym i ozdobnym elementem, ze względu na swoją trwałość i zróżnicowaną strukturę zarówno, jeśli chodzi o rozmiary, jak i barwę. Generalnie, istnieje także wiele odmian kamieni, z czego najbardziej popularny jest podział na kamienie naturalne i kamienie polne, czyli przede wszystkim otoczaki. Ich rodzajów jest sporo. Najbardziej znane kamienie naturalne to wapień, kwarcyt czy bazalt. Jedne są bardziej, inne mniej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych i adekwatnie do tego znajdują swoje zastosowanie w ogrodzie.

kamień

Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet
Kamienie do ogrodu wykorzystuje się w przeróżnym celu – do wykończenia nawierzchni, a więc przede wszystkim ścieżek i chodników (np. granit), do postawienia ogrodzenia (np. kwarcyt), jak również do wykonania elementów ogrodowych tego rodzaju jak grill albo skarpa. Umocnimy za jego pomocą także oczko wodne, czy skalniak. Wreszcie kamień stosuje się do budowy fontann, figurek i innych ogrodowych dekoracji. Jego wykorzystanie jest zatem rozległe. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i upodobań. Zobacz stronę autora:

Jeżeli zdecydujemy się na kamienne elementy w ogrodzie trzeba będzie o nie właściwie zadbać. Pomimo bowiem sporej wytrzymałości kamienia, materiał ten, podobnie jak każde inne naturalne tworzywo może z czasem ulec zniekształceniu. Aby jak najdłużej zachował swoje właściwości powinno się odpowiednio pielęgnować kamienne ogrodzenia czy fontanny.

kamień

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.

Należy w szczególności co jakiś czas oczyszczać surowiec z możliwego osadu, powstałego na skutek zanieczyszczeń czy pojawienia się glonów. Jeśli osad nie jest uciążliwy można się go pozbyć za sprawą zwykłej wody z mydłem i szczotki. W momencie silniejszych zanieczyszczeń należy sięgnąć po specjalne preparaty, dedykowane do pielęgnacji kamienia. W sprzedaży oferowane są w przeróżnych cenach, zatem bez problemu wybierzemy dla siebie odpowiedni środek. Więcej zobaczysz na stronie: Nowości w Kohut

Urządzając ogród warto również pomyśleć o święcących kamieniach. Są one świetną dekoracją, a w nocy oświetlają teren wyznaczając przykładowo ścieżkę przy domu jeżeli obłożymy ją właśnie tego rodzaju kamieniami.