EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Dlaczego warto ocieplić garaż i jakich surowców do tej pracy użyć?

Należałoby ocieplić garaż, ponieważ niemiłe jest wsiadanie do zimnego samochodu w okresie zimowym. Może on być również połączony z warsztatem, gdzie zazwyczaj majsterkujemy. Można by ocieplić także garaż murowany jak i ten blaszany.

Murowany garaż jest albo fragmentem domu mieszkalnego albo jest przybudowany z boku domu oraz jest połączony z nim jedną ścianą. Mógłby być on też oddzielnym budynkiem, który mógłby zostać podzielony na warsztat i garaż albo biuro. Bezpiecznym materiałem na garaż ocieplany spoglądając na jego ognioodporność będzie wełna mineralna. Jednak gdy chcielibyśmy ocieplić garaż murowany, lepszy będzie styropian. Dzisiaj są dostępne płyty ze styropianu, które nie rozprzestrzeniają płomieni. Bardziej istotne jednak jest to, że wykazuje mniejszy spadek ciepłochronności przy znacznym zawilgoceniu niż wełna mineralna. Jest to bardzo istotne, gdyż wjazd samochodu do garażu wywołuje parowanie wody o znacznej intensywności. Zatem powietrze w garażu przez długi czas jest zawilgocone, nawet jeżeli mamy działający sprawnie system wentylacji. Istotne jest również to, że styropian ( styro-papa.pl/pl/styropian-spadkowy-megas/ ) nie ulega destrukcji pod wpływem oparów silnikowego paliwa. Jednak wełna mineralna także mogłaby być użyta do ocieplenia sufitu czy też posadzki.
przedmioty

Źródło: pixabay.com
Ocieplając garaż murowany, pamiętać trzeba o grubości materiału termoizolacyjnego. Im okaże się on grubszy, tym mniej ciepła będzie uciekać z garażu. Jeśli garaż jest średni lub mały, wtedy wystarczyłoby użyć 15 centymetrową warstwę. Podłogę w garażu ociepla się rzadko. Niezbędne jest wówczas wykorzystanie styropianu twardszego tak, żeby mógł wytrzymać obciążenia aut. Aby zapobiec nagrzewaniu się wnętrza w okresie letnim, powinniśmy pomyśleć o izolacji termicznej stropu. Wykorzystać można wtedy wełnę mineralną o grubości przynajmniej 12 cm.

Trzeba ją ułożyć pod sufitem na paraizolacyjnej folii. Wykończyć całość trzeba płytami gipsowo-kartonowymi. Alternatywę dla murowanego garażu stanowi garaż blaszany. Tego typu garaż można nabyć od razu ocieplony.