EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak działają samoczynne układy oddymiające oraz gdzie się je wykorzystuje?

Samoczynne systemy oddymiające mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo nie tylko majątku, lecz zwłaszcza znajdujących się w budynkach ludzi. Systemy te są stosowane np.

części

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional
w garażach i ze względu na ich sposób działania można je podzielić na 3 rodzaje.
fundamenty

Autor: Bruk-Bet®
Źródło: Bruk-Bet®
Pierwszym z nich jest wykorzystujaca przewody wentylacja (instalacje sanitarne wrocław) oddymiająca, która gwarantuje niwelowanie dymu ze zgromadzonej pod stropem powłoki. Gwarantuje też utrzymanie powierzchni wolnej od zanieczyszczeń. W tego typu przestrzeni możliwa jest już ewakuacja czy też wykonywanie działań gaśniczych czy też ratowniczych. Tego typu wentylacja (wentylacja wrocław) pożarowa może posiadać także systemy oczyszczające powietrze z czadu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dym zmieszany jest z powietrzem kompensacyjnym, co obniża jego temperaturę oraz ilość trujących produktów spalania czy też nasycenie dymu. Ostatnim typem funkcjonowania takich instalacji oddymiających są układy badania rozprzestrzeniania się czadu i ciepła. Jego obowiązkiem jest zatrzymanie dymu w określonym obszarze. Ma być ono umiejscowione między obszarem usuwania dymu, a źródłem ognia.
Przez wzgląd na rodzaj wymienionych wytycznych ITB 493/2015 w garażach zamkniętych, stosowane są układy wentylacji przewodowej (są one systemami wentylacji oddymiającej) i systemy wentylacji strumieniowej. Funkcjonują one zazwyczaj jako instalacje do kontrolowania roznoszenia się dymu i ciepła. Obydwa takie typy mechanizmów mogą znaleźć wykorzystanie jako systemy do oddymiania, jednak praktyka pokazuje, że najczęściej są one używane do wentylacji strumieniowej.

Wentylacja pożarowa jest używana m.in. do zapewniania utrzymywania dymu na pożądanej wysokości powyżej drogi ewakuacyjnej. Cel ten jest uzyskiwany poprzez wyeliminowanie produktów spalania wprost z tzw. zbiornika dymu.