EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Który węgiel będzie idealny do ogrzania budynku?

Dzisiaj są budynki ogrzewane gazem albo posiadające centralne ogrzewanie na węgiel. Jest to niezwykle popularny sposób ogrzewania, chociaż coraz częściej napotyka się ogrzewanie gazowe. W przeciwieństwie do opału, gazu zakupować nie musimy.

projektowanie

Autor: Klara Kopf
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkownicy centralnego ogrzewania, szukają najtańszego węgla. Mała opłata za tonę opału nie musi znaczyć, że kupiliśmy właściwy węgiel. Jest wiadome, że każdy chce kupić za niewielkie środki jak najwięcej ciepła. Dlatego też należałoby zwracać uwagę na stosunek ceny do opałowej wartości węgla. Nie należałoby kupować opału niedrogiego, gdyż tylko z pozoru mogłoby się wydawać, że wyszło mniej kosztownie.

Jeśli chcesz zgłębić większą ilość informacji na opisywane zagadnienie – poczytaj także wszystko, co Cię fascynuje na zbliżony temat.

Najważniejsze jest, żeby węgiel był kaloryczny. Wtedy daje największą ilość ciepła.

Hej, sprawdź to luksusowe apartamenty nad morzem sprzedaż, jeśli jeszcze nie wiesz o tej niesamowitej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo ciekawa.

Węgiel wysokokaloryczny świetnie będzie sprawdzać się w zimne dni, z kolei, kiedy na dworze jest w miarę ciepło, to opał nie będzie do końca spożytkowany, a poza tym daje wiele sadzy oraz dymu. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet, kiedy na zewnątrz jest ciepło. Najwłaściwiej jest używać słabszego opału albo drewna w dni kiedy jest cieplej, a mocniejszego w dni chłodniejsze.

Istnieją dwa fundamentalne typy węgla: kamienny oraz brunatny. Węgiel kamienny jest zazwyczaj używany do ogrzewania. Jest ciemny i twardy. Węgiel brunatny z kolei, jak sama nazwa wskazuje, jest koloru brązowawego i jest o dużo mniej wartościowy jako opał, niż węgiel kamienny. Ten węgiel jest używany w przemysłowej energetyce, lecz jest także nabywany przez zwykłych ludzi z uwagi na niewielką cenę. Najwłaściwiej jednak jako opał wybrać węgiel kamienny. Kupując węgiel brunatny należy brać pod uwagę jego mizerną wartość opałową i sporo popiołu. Węgiel kamienny można rozdzielić na typy. Odróżniają się one cechami i kulturą spalania.

Czasem można by dostać węgiel, jaki czysto się pali i bez żadnych problemów. Drugim jednak razem można by trafić na coś, co kopci i niezwykle zanieczyszcza piec. Jest to znak, że masz do czynienia z dwoma różnymi typami węgla.