EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czy wzmocnienie fundamentu można wykonać samodzielnie czy lepiej zatrudnić specjalistę?

Żeby fundamentowe ławy mogły spełniać swoje zadanie w postaci usztywnienia nośnej konstrukcji domu oraz przenoszenia wysilenia do gruntu, powinny zostać odpowiednio zezbrojone stalowymi prętami. Fundament jedynie betonowy, prawidłowo nie będzie spełniać swoich zadań.

pompa

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Pracę należy rozpocząć od wytyczenia przyszłego budynku i odpowiedniego przygotowania podłoża. Polecane jest wylanie fundamentu w odpowiednim szalunku z desek. Przed wylaniem betonu należy wykonać dokładne zbrojenie. Do takich czynności wykorzystywać można pręty – zapoznaj się z ofertą prętów – stalowe o średnicy 12-16 milimetrów. Połączyć je należy tak zwanymi strzemionami, które zrobione są z prętów o średnicy 6mm. Większość projektów nie ma precyzyjnych wytycznych, które dotyczą dobrego ułożenia prętów. Wskazana jest zaledwie ich średnica i długość. Wzmocnienie fundamentów trzeba zaplanować samodzielnie. Trzeba przy tym zachowywać podstawowe zasady budowlanej sztuki. Ściana zbrojenia jest złożona z czterech głównych prętów o średnicy 12, 14 albo 16 milimetrów. Pręty – polecana oferta prętów zbrojeniowych-> http://aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe – główne należy łączyć na zakładkę. Połączenia prętów można by zrobić ręcznie przy wykorzystaniu typowego wiązałkowego drutu. Jest to jednak rozwiązanie dosyć czasochłonne. Robotę może przyspieszyć oraz usprawnić wykorzystanie wiązarki automatycznej. Trzeba jednak powiedzieć, że koszt jej zakupu jest dość duży i mógłby wynieść nawet 5000 złotych.

Robiąc zbrojenie ław fundamentowych trzeba zwrócić specjalną uwagę na narożniki. Wszystkie podłużne pręty są połączone w narożnikach oraz przy skrzyżowaniu ław. Obowiązkowe jest precyzyjne zakotwiczenie, jakie zapewnia, że ława będzie równomiernie przenosić obciążenia. Zminimalizuje to ryzyko pękania murów. Niezawodna metoda wykończenia naroży zbrojeniowych, to zastosowanie wygięcia zakończeń głównych prętów. Jeśli ktoś nie ma budowlanego doświadczenia, nie byłoby dobrym pomysłem wykonanie prac samodzielnie.

Warto tego typu prace przekazać specjalistom, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji domu. Tworząc właściwe zbrojenie należy pamiętać o jakości i czystości użytych surowców. Pręty muszą być starannie oczyszczone z plam oleju, smaru lub łuszczących się zabrudzeń.