EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Niedrogi sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa w razie pożaru samochodu

Każdy właściciel samochodu musi posiadać w nim gaśnicę. Ma ona dwa okresy ważności: legalizacji i gwarancji. Nie powinniśmy ich pomylić, ponieważ są to dwie zupełnie różne kwestie.

nowo wybudowany dom

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
Gwarancja jest przyznawana przez jej wytwórcę i dotyczy okresu, przez który zapewnia on jej prawidłowe działanie. W przypadku gaśnicy samochodowej o wadze 1kg okres ten wynosi przeważnie 5 lat i jest to gwarancja mechaniczna.
Okres legalizacji takiego towaru z kolei to to samo, co przegląd techniczny i wynosi dwa lata od daty wyprodukowania, która jest wybita na samej gaśnicy. Taki przegląd przeglądy obiektów budowlanych gaśnicy może być wykonany jedynie przez specjalistów i oznacza dopuszczenie jej do użytkowania, jednak jedynie przez dalsze 2 lata. Naprawdę warto go robić, ponieważ daje nam to gwarancję, że w wypadku pożaru nas nie zawiedzie zwłaszcza, że nie jest to drogie (koszt legalizacji wynosi ok. kilkunastu złotych). Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup nowej gaśnicy, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu ok. 20-25 zł.

Sprawdź ten odsyłacz – ta wskazówka ze strony (https://www.domanski.com.pl/) ujawni całkiem nową dawkę informacji na temat, który może okazać się godny uwagi!

Tak czy inaczej, należy mieć w aucie gotową do użytku gaśnicę, ponieważ jeżeli nie będzie miała aktualnej legalizacji, diagnosta przeprowadzający przegląd całego pojazdu, mógłby odmówić podbicia badań technicznych.

moduły

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
W czasie zakupu gaśnicy trzeba zwracać uwagę na to, czy jej producent nie podaje, że posiada ona dla przykładu 5-letni okres legalizacji. Jeżeli tak, to znaczy to jedynie, że jest to zwykły chwyt marketingowy, gdyż polskie prawo nie przewiduje aż tak długotrwałego okresu legalizacji. W tego typu przypadku musi chodzić o czas gwarancji, który jest udzielany przez producenta.

Większość modeli posiada plastikowy albo metalowy zaczep, za pomocą którego można by łatwo zamocować ją chociażby pod fotelem pasażera.