EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Co mają skrzynki gazowe i z czego są zrobione?

Każdy posiadacz budynku wolnostojącego albo wielorodzinnego jest zobligowany do odpowiedzialności prawnej za swą własność, w ramy jakiej wchodzą między innymi różnorodnego typu instalacje.

Jedną z nich jest sieć gazowa, której częścią jest szczególna szafka.
Jest ona bardzo ważną częścią instalacji gazowej. Zawiera ona tego typu części jak między innymi główny zawór czy też gazomierz (choć czasami jest on montowany koło skrzynki). Każda z wyżej wymienionych części musi być zgodna z właściwymi przepisami.

Ogromnie fascynujący tekst, nieprawdaż? Jeżeli również tak sądzisz, to kliknij na odmienne pomocne teksty, które pochłoną Cię kompletnie.

Dla przykładu zawór, który odpowiada za doprowadzanie gazu do odbiorcy, musi być w specjalny sposób zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym musi się on znajdować we właściwej odległości (min. 0,5 metra) od drzwi (wybierz niezawodny zaczep) czy też poziomu terenu. W rzeczywistości jednak rekomenduje się o 100% powiększyć tę odległość. Surowcem, z którego został wykonany tego typu zawór powinien być brąz albo mosiądz. Ponadto szafka gazowa ma reduktor, który jak sama nazwa wskazuje, służy do redukowania ciśnienia, które powinno mieć poziom ok. 5 kPa. Pozwala to na obsługiwanie znajdujących się w domu sprzętów.

stropy

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
dom jednorodzinny

Autor: Robert Konieczny
Źródło: Reynaers Polska
wzór

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Sama szafka powinna być co najmniej dziesięć metrów od domu wielorodzinnego. W przypadku tych wolnostojących dozwolone są większe odległości, w tym zamontowanie skrzynki na linii ogrodzenia. Najważniejsze jest zapewnienie do niej dobrego dostępu. W sprzedaży są modele wolnostojące, do zainstalowania we wnęce czy też na murze budynku. Skrzynka gazowa może być wykonana z metalu, tworzyw sztucznych czy laminatu.

Zazwyczaj oferowane są w kolorze żółtym. Jednak wcale nie musiałaby taka być. Mogłaby być pomalowana przez producenta na wyznaczony kolor odpowiedni do np. ogrodzenia.