EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak działa Elektrownia Żerań oraz co ponadto znajduje się na jej terenie?

Elektrownia jest zakładem przemysłowym, w którym wytwarzana jest energia elektryczna przy wykorzystaniu odmiennych rodzajów energii. Drugim co do rozmiaru takim obiektem w stolicy jest ten, który znajduje się w dzielnicy Białołęka.

komputer

Autor: mattbuck4950
Źródło: http://www.flickr.com/photos/mattbuck007/2868259773/sizes/l/
Jest to także obiekt, który w jednym procesie produkuje także ciepło (renomowany producent kotłów) w formie wody o bardzo dużej temperaturze. Innymi słowy zakład taki to także elektrociepłownia. Dysponuje ona zatem dwoma rodzajami mocy: elektryczną (350MW) i cieplną (1561 MW).

Niniejszy artykuł omawia naprawdę istotnie sprawy, ale zobacz poza tym tamto opracowanie (http://zcipajos.pl/oferta/rekuperacja) – z pewnością stwierdzisz, że są godne uwagi.

Najbardziej istotnym surowcem, który jest wykorzystywany do wytwarzania jest węgiel kamienny. Elektrownia Żerań została przekazana do używania już w 1954 r., przy czym prace budowlane trwały jeszcze przez 2 kolejne lata. Zakład ten bywał wielokrotnie unowocześniany i powiększany. Z biegiem czasu obszar obsługiwany przez tę elektrociepłownię był coraz większy. Poza tym w latach 90-tych XX w. przekonstruowano układy przepływowe turbin, co zwiększyło moc elektryczną tej elektrociepłowni.

licznik energii elektrycznej

Źródło: flickr.com
Następna modyfikacja, która miała miejsce na przełomie XX i XXI w. posiadała na celu dodanie dwóch kotłów fluidalnych, co w większym stopniu poprawiło efektywność tego zakładu. W 2011 r. zbudowano duży, posiadający 55 metrów betonowy silos na tzw. popiół fluidalny, który wcześniej był wywożony na specjalne składowisko. Obecnie elektrownia Żerań jest w trakcie zmiany zasilania z paliwa węgielnego na paliwo gazowe. Nie będzie już potrzebna zatem konieczność wywożenia odrzutów na to składowisko. Ciekawą nowinką jest to, że odpady te były często wykorzystywane przez spółki budowlane.

Poza tym na obszarze elektrowni znajduje się także jednostka Straży Pożarnej i pewny hotel. Na terenie składowiska rozpatruje się utworzenie m.in. obiektów rekreacyjnych.