EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

W jaki sposób znaleźć zatrudnienie będąc po pięćdziesiątce?

Rynek zatrudnienia jest współcześnie trudny, wyjątkowo dla jednostek dojrzałych. Wśród mnóstwa czynników, jakie powodują, że jest mniej przychylny, są także te tkwiące w nas – i to jest dobra informacja, albowiem znaczy, że możesz je zmienić.
Psychologowie jak też zawodowi doradcy akcentują, jak nadzwyczaj ważne w uzyskaniu sukcesu jest twe wewnętrzne nastawienie.

Sprzęt górniczy

Autor: Richard
Źródło: http://www.flickr.com
ozdoba ściany

Autor: Circuito Fora do Eixo
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjrzyjmy się podejściu dwóch osób, dla przykładu w wieku 55 lat, z bliźniaczym bagażem zawodowych doświadczeń oraz otoczeniem pracy, jednak z dwiema przeciwstawnymi postawami w stosunku do życia. Pierwsza jednostka: „Nic się możesz zrobić, rynek zatrudnienia jest nieprzyjazny, nie angażuje się ludzi 55+” oraz druga: „Wiem dobrze, że nie jest łatwo, jednak działam, wysyłam, zakładam, że znajdę pracę”. Co spostrzegamy? Pierwsze nastawienie już na starcie ogranicza przedsięwzięcia, zniechęca do aktywności.

Ten artykuł ma bardzo ciekawą zawartość, ale odwiedź serwis www (http://www.stanmal.pl/oferta-bramy.html), który posiada analogiczne informacje. Również na pewno będą bardzo ciekawe.

Następna postawa to przyjęcie odpowiedzialności za siebie. Odpowiedzmy sobie w tej chwili: startując z tej samej pozycji, jednakże z przeróżnym podejściem, w jakim miejscu znajdą się obie osoby za 6 miesięcy?

Nie chodzi o to, ażeby nie spostrzegać problemów.

Ta tematyka jest dla niektórych osób dość kontrowersyjna. Jeżeli chcesz poznać inne zdania na studiowane tutaj zagadnienie, to przeczytaj więcej na ten temat (http://www.morganinteriordesign.pl/oferta/)!

To prawda, że dojrzałym jednostkom nie będzie nazbyt łatwo znaleźć zatrudnienie. Niemniej jednak tym bardziej warto się starać, przeglądać Ogłoszenia, zaś na początek zmienić myślenie, bowiem w ślad za negatywnym nadchodzi bierność, za pozytywnym – otwartość na ludzi, wypatrywanie innych szans rozwoju.

Najogromniejsze bariery tworzymy najczęściej my sami. Nie pomaga w tym negatywne nastawienie bądź kierowanie się obiegowymi zdaniami, takimi jak choćby to, że jednostki po 50-tym roku życia są w ogóle niepotrzebne na rynku pracy.