EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Ile wynosi współczynnik „U” w przypadku zwykłych okien plastikowych oraz okien energooszędnych?

Jedna z prac, które mogłyby być zrobione z okazji kapitalnego remontu domu czy też mieszkania, może być zmiana okien. Dobre okna zapewniają ciszę oraz właściwą cyrkulację powietrza.

Niestety duża ilość producentów oraz różna jakość obsługi klienta sprawiają, że z pozoru prosty zakup bardzo się utrudnia. Jeśli jednak rozpoczniemy szukać informacji na ten temat dowiemy się, że aktualnie niezwykle popularne są okna energooszczędne. Znaczy to, że powinny one zapewniać właściwą temperaturę zarówno w lecie, jak i w zimie. W praktyce wszystkie okna posiadają tzw.

Jeśli publikowany tekst wciągnął Cię całkowicie, to zobacz również inny pomocny tekst (https://sacher-cnc.pl/frezowanie-cnc/), który niewątpliwie ma równie absorbujące informacje.

współczynnik „U”. Jeśli chodzi o okna wykonane z takiego surowca jak PCW, to powinien on wynosić 0,5W/m2K. Warto dodać, że zwykłe okna wykonane z tworzyw sztucznych mają współczynnik „U” na poziomie 1,6W/m2K. Ponadto jeśli porównujemy różne oferty, powinnyśmy też zwrócić uwagę oddzielnie na właściwości, które tyczą się szyb oraz profilu.

pcw

Autor: Sam Sherratt
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie kupowania domu detale dotyczące okien powinny być w centrum naszej uwagi tak, jak kwestie odnoszące się do zastosowanych tynków lub docieplenia poddasza. Należy mieć w pamięci, że wymiana stolarki okiennej w całym budynku byłaby bardzo droga. Trzeba myśleć przyszłościowo zwłaszcza, że aktualnie okna z PCV mają parametr „U” taki, jaki za np. 10 lat będzie już przeżytkiem. A statystyki przekonują, że okna wymienia się średnio raz na ok. 30 lat.

Przy kupnie okien nie powinno się więc zbyt oszczędzać a traktować dobre okna z PCV jako inwestycję na długi okres czasu. Możemy je stosować zarówno jako okna w pokojach, do piwnicy czy okna dachowe.