EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Ile wynosi współczynnik „U” w przypadku zwykłych okien plastikowych oraz okien energooszędnych?

Jedna z prac, które mogłyby być zrobione z okazji kapitalnego remontu domu czy też mieszkania, może być zmiana okien. Dobre okna zapewniają ciszę oraz właściwą cyrkulację powietrza.

Niestety duża ilość producentów oraz różna jakość obsługi klienta sprawiają, że z pozoru prosty zakup bardzo się utrudnia. Jeśli jednak rozpoczniemy szukać informacji na ten temat dowiemy się, że aktualnie niezwykle popularne są okna – dużo tu rkstyl.com.pl/ energooszczędne. Znaczy to, że powinny one zapewniać właściwą temperaturę zarówno w lecie, jak i w zimie. W praktyce wszystkie okna posiadają tzw. współczynnik „U”. Jeśli chodzi o okna wykonane z takiego surowca jak PCW, to powinien on wynosić 0,5W/m2K. Warto dodać, że zwykłe okna wykonane z tworzyw sztucznych mają współczynnik „U” na poziomie 1,6W/m2K. Ponadto jeśli porównujemy różne oferty, powinnyśmy też zwrócić uwagę oddzielnie na właściwości, które tyczą się szyb oraz profilu.
pcw

Autor: Sam Sherratt
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie kupowania domu detale dotyczące okien powinny być w centrum naszej uwagi tak, jak kwestie odnoszące się do zastosowanych tynków lub docieplenia poddasza. Należy mieć w pamięci, że wymiana stolarki okiennej w całym budynku byłaby bardzo droga. Trzeba myśleć przyszłościowo zwłaszcza, że aktualnie okna z PCV mają parametr „U” taki, jaki za np. 10 lat będzie już przeżytkiem. A statystyki przekonują, że okna (okna pcv świdnica) wymienia się średnio raz na ok. 30 lat.

Przy kupnie okien nie powinno się więc zbyt oszczędzać a traktować dobre okna z PCV jako inwestycję na długi okres czasu. Możemy je stosować zarówno jako okna w pokojach, do piwnicy czy okna dachowe.