EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Do czego obecnie są wykorzystywane elastomery natryskowe?

Są to tworzywa sztuczne albo naturalne, które mają właściwości podobne do kauczuku czy też gumy. Są to niezwykle miękkie materiały i wykazują się wysoką odkształcalnością.

wody gruntowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: AWBUD Wyroby Betonowe
W najwyższym stopniu znanym takim materiałem jest kauczuk.
Kauczuk natomiast możemy rozdzielić na tworzywo sztuczne i naturalne. Kauczuk naturalny jest niezwykle plastycznym ciałem stałym o brunatnej barwie. Poddanie naturalnego kauczuku procesowi wulkanizacji zezwala na otrzymanie z niego ebonITu lub gumy. Kauczuk sztuczny z kolei posiada właściwości podobne do lateksu naturalnego, ale otrzymywany jest głównie w procesie polimeryzacji różnych związków. Guma, jaką otrzymujemy w wyniku wulkanizacji naturalnego lateksu albo kauczuku syntetycznego, mogłaby być użyta w przemyśle samochodowym albo chemicznym. Jak widzimy elastomery zastosowanie mają niezwykle duże w naszym przemyśle. Z takiego powodu, że elastomery posiadają nowoczesne właściwości, mogą zastępować tradycyjne izolacje oraz stanowią przy tym skuteczną barierę zabezpieczającą przed utratą ciepła oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Od razu po nałożeniu warstwy z elastomerów, możemy chodzić wygodnie po danej powierzchni oraz poruszać się po niej samochodami.
klimatyzatory

Autor: SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com
W celu otuliny są wykorzystywane elastomery (przejdź po tym linku) natryskowe. Są to nowatorskie dwuskładnikowe mieszanki, które mieszają się bardzo szybko w momencie zetknięcia się z powierzchnią, którą mają przykrywać. Przez to wytworzona jest na niej jednorodna warstwa, która charakteryzuje się dużą elastycznością, ale jest bardzo wytrzymała i trwała.

Ochronne warstwy z elastomerów natryskowych wytrzymałe są na oddziaływanie czasu czy też niekorzystnych czynników klimatycznych. Stosowane są w transporcie do zabezpieczenia części samochodów oraz pojazdów specjalnych. Elastomery natryskowe znajdują również zastosowanie na pokładach statków do zabezpieczania ich przed korozją.