EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak powinno wyburzać się budynki? Dlaczego do tego zadania z pewnością powinniśmy zatrudnić profesjonalną firmę?

Zdaje się, że burzyć jest łatwiej niż budować. Kto jednakowoż tak twierdzi jest w błędzie, gdyż żeby najlepiej burzyć powinniśmy wiedzieć w jaki sposób. Definicyjnie ostatecznym efektem wyburzania jest zlikwidowanie konstrukcji budowlanej i musimy potwierdzić, że to dosyć niszowy dział budowlanych robót.

Rozbiórka, ponieważ tego typu słowo wykorzystywane jest w Prawie budowlanym, wywodzi się z czasów, kiedy domy (domy na sprzedaż koszalin urbanowicz) się rozbierało, i to w sposób jak najmocniej dokładny – deska po desce, natomiast materiały, jakie pochodziły z tego zadania ponownie były wykorzystywane (współpracuj z Mega – Pol). Tak więc jak roboty wyburzeniowe to można mówić z pewnością o budynkach standardowych, które są stworzone z drewna, murowane na zaprawie wapiennej czy cementowo-wapiennej. Po odkryciu cementu i jego coraz bardziej powszechnym użyciu standardowa rozbiórka stała się bardziej pracochłonna, zaś w przypadku betonu oraz żelbetu, jak najbardziej ekonomicznie nieuzasadniona.

rozbiórka

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com

Tego typu konstrukcji nie da się klasycznie rozbierać, ażeby je zniszczyć należy kruszyć, obalać, rozcinać i oraz wysadzać w powietrze. Jak mowa o wyburzaniu to nie jesteśmy w stanie zapominać o demontażu, czyli o czymś odwrotnym niż montaż. Nie każdą jednakże konstrukcję zmontowaną uda się zdemontować, choćby z powodu złączenia montowanych elementów. Demontować można elementy niezwiązane monolitycznie, przykładowo przęsła, pomosty lub konstrukcje stalowe. Nie uda się tak więc zdemontować bloku mieszkalnego, który był zmontowany z prefabrykatów . W układzie wielkoblokowym, wielkopłytowym lub szkieletowym płyty oraz elementy połączone są ze sobą zbrojeniem pętlicowym zalanym betonem. Dobrze pamiętać, że wyburzanie to bez wątpienia sztuka. Niestety, podejmują się czasami tego zadania osoby, które są nieświadome zagrożeń. Tak więc zdarza się, że pozornie roboty proste, wykonywane są przez dyletantów, którzy swoimi działaniami mogą doprowadzić do ogromnych tragedii.

Pamiętajmy więc, iż jeżeli idzie o wyburzanie najbardziej często najlepiej zatrudnić specjalistyczną firmę. Wyburzanie bowiem jedynie z pozoru wydaje się łatwe, tak naprawdę potrzeba fachowości, profesjonalizmu i na pewno sporej wiedzy. Całe szczęście są firmy, które jesteśmy w stanie wynająć do takiego rodzaju zadań i to w każdej części naszego kraju, jak wyburzenia Śląsk.