EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak powinniśmy zadbać o higienę jamy ustnej? Co odgrywa kluczową rolę?

Wizyty u dentysty to dla dużej ilości osób nieprzyjemna konieczność. Najczęściej jest to związane z dużym stresem. Trzeba jednak wiedzieć, iż można takich nieprzyjemności uniknąć. Należy jedynie właściwie oraz systematycznie dbać o higienę naszych zębów i dziąseł, a w takim wypadku oprócz ładnego uśmiechu oraz świeżego oddechy będziemy też mogli pożegnać się ze stresującymi zabiegami u stomatologa. Jak zatem powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com
Dobra higiena jamy ustnej rozpoczyna się od nas samych. Dużo jest zależne od tego ile razy oraz jak starannie czyścimy zęby. To może wydawać się mało znaczące, lecz musimy zadbać o dokładne szczotkowanie zębów. Przynajmniej dwa razy dziennie przez trzy minuty, chociaż idealnie byłoby po każdym posiłku. Oprócz tego używajmy nici, która jest konieczna, gdy chcemy mieć zdrowe przestrzenie między zębowe. To właśnie tutaj często psują się zęby – przeczytaj dodatkowe informacje. Pozostałości pokarmu zalegającego w tych miejscach są trudne do usunięcia bez użycia nici. Oprócz tego sąsiadujące ze sobą zęby (patrz też: rentgen zębów łódź) zarażają się od siebie próchnicą i w taki sposób psuje się nie pojedynczy ząb, lecz dwa zęby jednocześnie. Oprócz tego płyn do płukania jamy ustnej sprawi, że pozbędziemy się bakterii, które mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł albo nieświeży oddech. Spore znaczenie ma również podjadanie pomiędzy posiłkami, jeżeli będziemy szczotkować zęby po każdym posiłku to podjadając będą one dłużej narażone na negatywne działanie resztek jedzenia znajdujących się pomiędzy zębami.

uśmiech

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Duże znaczenie ma w tym temacie stomatologia zachowawcza, jaką niektórzy z reguły bagatelizują. Chodzi o to by przynajmniej co pół roku chodzić do dentysty oraz sprawdzać stan naszej jamy ustnej. Tego typu wizyty nie powinny być stresujące, gdyż w tym krótkim czasie między kolejną kontrolą, przy dobrym dbaniu o zęby nie powinniśmy mieć strasznych ubytków. Nawet jeśli czasem opuszczaliśmy się i troszkę zaniedbywaliśmy te zabiegi, to najwyżej zrobi nam się mały ubytek, który spokojnie dentysta zaleczy przy okazji tej kontrolnej wizyty. Nie będzie się to natomiast wiązało z długim oraz bolesnym leczeniem. Istotne jest też przynajmniej raz w roku pozbycie się kamienia nazębnego. Oprócz tego, iż kiepsko się prezentuje, może też powodować choroby dziąseł prowadzące w konsekwencji do dużych problemów ze zdrowiem, przykładowo paradontozy.